AZOT
Azot je elektroakustični kvartet iz Zagreba koji izvodi eksperimentalnu, improviziranu glazbu upotrebljavajući različita porijekla instrumenata, slobodno ih kombinirajući. Raspon izražavanja je velik i nije isključujući; od kontroliranog minimalnog zvuka (onkyo), do prostorno kontinuiranog dronea uz elemente buke.
Osim niza koncerata u sklopu festivala Žedno uho i programa Explicit music gdje su podijelili pozornicu s umjetn......icima poput Tetsuo Furudatea, No Neck Blues Banda, Jgrzinicha ili Kontakt der Junglinge, te nastupa u Zadru i Osijeku, članovi Azota su i osnivači jedinog zagrebačkog festivala drone, minimalističke i elektronske glazbe - Sine Linea. Od posljednjih nastupa izdvajaju se koncert u Grazu s obradom Rozart-mixa Johna Cagea, sudjelovanje u performanceima u organizaciji Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb - inspiranim radovima Vjenceslava Richtera i Ivana Picelja, članova grupe Exat 51 (Richter, Unutar strukture) te nastup na izložbi 26 miliona minuta kasnije – Nove tendencije u Mariboru.
Ciklus zvučnog istraživanja tekstova Bogdana Bogdanovića započet je dramsko-glazbenim performanceom Knjiga snova ukletog neimara uz suradnju glumaca Vilima Matule i Zorana Josića .
� IFRE ZVUČNIH GRADOVA
Za filozofa urbanizma Bogdana Bogdanovića grad je svijest simbola. Grad se mora čitati da bi bio grad, a građanin je onaj koji se u njemu zrcali. Ako se nema što pročitati grad je u opasnosti da izgubi kontinuitet memorije. Urbanističke mitologeme nude mogućnosti za čitanje. Mnoge od njih neposredno su vidljive, ali postoje i one koje su drukčije prisutne. Zvuk je u gradovima prisutan i kao prolazni ali i kao konstituitivni element.
Postoje li unutar fizičkih gradova i gradovi od zvukova koji se neprestano mijenjaju unutar jednog zvuka? Na tim mjestima promjene, ostaju crteži, zvučne šifre - one su vrata za ulazak u ove nevidljive gradove.
Za Bogdanovića je Mostar bio grad u kojem «graditelj gradi s obzirom». Sve te urbanističke mitologeme doista su ostale s one strane uobičajene stvarnosti, dok na njima leže slojevi nove ispražnjenosti. A onaj srušeni Mostar, grad Bogdana Bogdanovića i njegovih prijatelja, unutar memorije sada je sasvim sigurno i grad od zvuka. Moguće je da je zvuk jedini taktilni način za sjećanje.
Bogdanović je u školi «Mistriji pod orahom» nalagao svojim učenicima da improviziraju. I Na redovnim je predavanjima ponekad tražio od studenata da za minut i po nacrtaju grad. Tako su nastajale nemoguće, ne-vid konstrukcije.
Azot će u performanceu, primjenjujući Protomajstorove upute, improviziranim akuzmatičkim muzičkim pristupom u prostoru ostaviti šifre svog grada od zvuka.
(RE)COLLECTING MOSTAR
Projekt pod nazivom (Re)collecting Mostar osmišljen je kao nastavak aktivnosti koje je umjetnička produkcija Abart sustavno razvijala kroz prethodne projekte, a one se prije svega odnose na implementaciju suvremenih umjetničkih strategija, u cilju uspostavljanja kontaktnog vokabulara između podijeljenih zajednica grada Mostara. Upravo je podijeljenost, kao specificum par excellence, postala metaforom Mostara, stoga smatramo kako je neophodno da se apriori pozabavimo pitanjem javne memorije na izravan i provokativan način, kako bismo preuzeli legitimnu odgovornost za propitivanje, a samim tim i reagiranje na trenutnu situaciju, u svrhu sveobuhvatnijeg detektiranja, sagledavanja i re/iščitavanja suvremenog urbanog stanja Grada i postkonfliktnog identiteta. Kroz polifonijsku strukturu koja predstavlja primarni koncept projekta, koji se istovremeno referira na mnogobrojne i različite perspektive u diskusijama o podijeljenim gradovima, kao i na pitanja javne memorije, fokus našeg istraživanja usmjeren je na propitivanje i analiziranje kompleksnih mehanizama na osnovu kojih javna memorija dolazi u interakciju s mjestima podijele/a unutar javnog prostora.
Referentnu točku projekta (Re)collecting Mostar čini jednogodišnji istraživački proces koji se odvija kroz četiri faze, čije se aktivnosti intencionalno prekidaju u određenom trenutku kako bi se kroz različite teorijske i umjetničke strategije analizirali, i re/interpretirali prethodno istraženi i sakupljeni materijali. Nakon ove kritičke refleksije i reakcije na vlastite procese i mehanizme djelovanja, istraživačke aktivnosti projekta se nastavljaju na mjestu/ima interupcije. Riječ je o dugoročnom istraživačkom procesu koji je utemeljen na činjenici da je u Mostaru evidentan opći nedostatak kulturno-umjetničkih aktivnost i strategija, a njegov primarni cilj jeste da se naznače i otvore nove perspektive u promišljanju različitih fenomena u odnosu na specifičan socio-politički kontekst Grada.
Važno je primijetiti da su pristupi i programi većine postojećih kulturnih institucija zastarjeli i usklađeni s nacionalnim interesima koji se ogledaju kroz isključivost/i u promoviranju i reprezentiranju nacionalnog kulturno-umjetničkog diskursa. Stoga je jedna od ključnih strategija djelovanja, koju je umjetnička produkcija Abart kontinuirano razvijala i provodila kroz sve dosadašnje aktivnosti i projekte, usmjerena na upotrebu savremenih pristupa u oblikovanju kulturnih i umjetničkih sadržaja kako bi kroz inovativne metode i pristupe ponudila nove koncepte i prostore za promišljanje i djelovanje. Umjetničke strategije odnose se na realizaciju umjetničkih akcija i intervencija unutar javnog prostora gradskog urbanog tkiva, a imaju za cilj kreativnu imaginaciju i re/interpretaciju istraživačkog arhiva. One posjeduju potencijal da sugerišu nove forme javnog prostora kreirajući i generirajući specifičnu okolinu ispunjenu novim i drugačijim značenjem/ima, kao i da potaknu konstruktivni dijalog o javnom prostoru i javnoj memoriji.