TRŽIŠTE pametnih telefona više se ne svodi na dva velika igrača i gomilu sitnih riba, a Samsung i Apple već neko vrijeme imaju ozbiljnu konkurenciju kao što je Huawei koji je prošle godine doživio ogromnu eksploziju popularnosti da bi se do kraja iste godine našao u problemima zbog trgovinskog rata s Amerikom.
No, njihovo je mjesto zauzeo BBK Electronics za koji vjerojatno niste ni čuli, ali mnogi od vas možda imaju jedan od njihovih mnogobrojnih uređaja.
BBK je kineska multinacionalna korporacija u čijem se vlasništvu nalaze mnogobrojni brendovi koji proizvode sve, od slušalica, blu-ray playera, do pametnih telefona od kojih se u njihovu vlasništvu nalaze sve popularniji Oppo, Vivo, Realme i OnePlus.
Tko su?
BBK Electronics na ovaj ili onaj način funkcionira unutar kineske industrije još od devedesetih. Duan Yongpin, povučeni milijarder, glavni je čovjek kompanije, a nakon što je ostvario dobit od milijardu juana na igraćoj konzoli Subor (konkurencija NES-u), Duan je napustio mjesto voditelja kineske tvornice 1995. nakon čega je započeo vlastitu kompaniju Bubugao. Bubugao je kasnije postao BBK, a njihove tvornice danas se protežu zemljištem od 10 hektara i zapošljavaju više od 17 tisuća ljudi.
Proizvodili su sve, od CD, MP3 i DVD plejera, do kućanskih uređaja, a 2004., Duan je osnovao Oppo zajedno s izvršnim direktorom kompanije Tonyjem Chenom. Oppo je isprva proizvodio DVD i Blu-ray uređaje da bi se kasnije prebacili na tržište pametnih telefona.
Njihovi brendovi
Vivo je njihova prva velika podružnica. Duan i Shen Wei osnovali su Vivo 2009., a njihovi prvi telefoni na tržištu su se pojavili 2011. Isprva su se oslanjali na trikove koji su imali vrlo malo veze s kvalitetom uređaja. Imali su "ultra tanke" uređaje i podršku slavnih, ali u konačnici, radilo se o ne pretjerano kvalitetnim uređajima srednjeg ranga.
No, midrange tržište doživljava najveći procvat i dok veliki igrači uglavnom rade na što boljim kamerama i tek utiru puteve savitljivim zaslonima, proizvođači jeftinih i srednje skupih uređaja pronalaze nove načine da za što manje novca potrošačima daju nevjerojatne performanse. Ima tu mjesta i za eksperimente pa je upravo Vivo predstavio svoj koncept-telefon Apex i seriju Nex.
Realme je zapravo noviji spin-off Oppa, a sredinom 2018. pokrenuo ga je Sky Li koji je nekoć bio potpredsjednik Oppo Electronicsa. Iako su Realme telefoni isprva ciljali na kinesko i indijsko tržište, to se promijenilo i proširilo na svjetsko tržište, a njihov najnoviji X2 Pro na mnogim se listama našao kao najbolji Android uređaj 2019.
Duan nije započeo ni OnePlus, ali i dalje su dio Oppa što znači da su i dio BBK-a. A o OnePlus ne treba puno pisati jer radi se o premium brendu koji se od uređaja koje su nazivali "ubojicama flagshipova" pretvorio u legitimnog proizvođača nekih od najboljih telefona na tržištu, sigurno gradeći imidž brenda u Europi i Americi.
Drugo ili treće mjesto
Iako je malo tko čuo za njih, BBK Electronics je velik igrač. Oppo i Vivo već su neko vrijeme vidljivi ne samo na kineskom, već i svjetskom tržištu, a OnePlus i Realme stvorili su toliko snažne temelje da bi u 2020. mogli postati dominantna sila na tržištu.
U Kini, Oppo i Vivo uspjeli su prešišati i naizgled neuništivi Xiaomi, stvorivši mrežu lokalnih trgovina, a Apple i Samsung muku muče kako bi držali korak s kineskim brendovima koji im pariraju kvalitetom, ali po daleko nižim cijenama.
Na globalnoj razini BBK je na drugom ili trećem mjestu (ovisno o tome koga pitate). Prema podacima CounterPointa, BBK je prestigao Huawei i Honor i odmah je poslije Samsunga, a Apple je na četvrtom mjestu (osim povremenog uspona na drugo mjesto, nakon što izbace nove uređaje).
No, pojedinačno gledajući, Samsung, Huawei i Apple drže prva tri mjesta, a Appleovu poziciju sve više ugrožava Oppo. Sve u svemu, kupcima postaje sve jasnije da za vrhunsku kvalitetu ne moraju nužno izdvajati velike količine novca, a to će se posebno odraziti na popularnost Applea koji ima postojanu bazu fanova koja stagnira.
A BBK Electronics očito nije zadovoljan činjenicom da su vodeća kompanija samo u Kini. S Xiaomijem bore se za prvo mjesto u Indiji (koja je rastuće tržište), a Realme i OnePlus grade popularnost izvan Azije. BBK je lansirao još jedan brend - ikoo. Radi se o pametnim telefonima s naglaskom na edukaciju koji su namijenjeni djeci, a bit će to prvi takvi uređaji na tržištu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Bilo kako bilo, BBK je sve teže ignorirati i kompanija za koju donedavno niste čuli u 2020. mogla bi postati općepoznata stvar.