Prodaje se ručni sat posljednjeg kineskog cara, jedan je od samo osam primjeraka
Datum: Utorak, 09.05.2023. //
Broj pregleda: 2177 //
Kategorija: Zanimljivosti //
Autor: index.hr //
OČEKUJE se da će ručni sat koji je nekoć bio u vlasništvu posljednjeg kineskog cara Aisin-Gioroa Puyija postići cijenu veću od tri milijuna dolara kada uskoro bude na prodaju u Hong Kongu. Zapanjujuća procjena djelomično je posljedica rijetkosti Patek Philippe Reference 96 Quantieme Lune, jednog od samo osam takvih satova za koje se zna da postoje.
No, prema aukcijskoj kući Phillips, koja vodi prodaju, ovakva procjena također je posljedica izuzetne povijesti 86 godina starog sata - koji je odnesen u Sibir tijekom petogodišnjeg boravka bivšeg kineskog vladara u sovjetskom zatvoru, piše CNN.
Platinasti sat promjera tri centimetra ima brojčanik s arapskim brojevima, kazaljke od ružičastog zlata i funkciju "mjesečevih mijena" koja pokazuje koliko je Mjesec vidljiv sa Zemlje u bilo kojem trenutku. Neki od njegovih unutarnjih mehanizama datiraju iz 1929. godine, iako ovaj model Patek Philippe - švicarski proizvođač satova poznat po postavljanju kompliciranih mehanizama u tanka kućišta - nije prodavao sve do 1937. godine.
Nije poznato kako je Puyi nabavio sat, iako zapisi pokazuju da je u početku prodan u luksuznoj trgovini u Parizu. Phillips je dodao kako povijesni dokumenti dokazuju da ga je bivši car ponio sa sobom u sovjetski zarobljenički logor u Habarovsku. Kasnije ga je poklonio Georgiju Permjakovu, govorniku mandarinskog jezika koji mu je služio kao učitelj i prevoditelj za ruski za vrijeme dok je bio u pritvoru.
Popeo se na prijestolje kao dijete 1908. godine
Puyi, čiji je život prikazan u Oscarom nagrađenom filmu iz 1987. Posljednji car, popeo se na prijestolje kao dijete 1908. godine. Bio je prisiljen abdicirati manje od četiri godine kasnije, kada je republikanska pobuna svrgnula dinastiju Qing, iako mu je dopušteno da nastavi živjeti u carskoj palači u Pekingu. Nakratko je ponovno postavljen za cara 1917.
Godine 1924. pobjegao je iz Pekinga i sklopio savez s Japanom, koji ga je kasnije postavio za cara svoje marionetske države Mandžukuo u sjeveroistočnoj kineskoj regiji Mandžuriji. Nakon poraza Japana u Drugom svjetskom ratu Puyija su zarobile sovjetske snage i držale ga kao ratnog zarobljenika. Prema Phillipsu, on je dao sat Permjakovu 1950. godine, neposredno prije nego što se bivši car vratio u Kinu kako bi se suočio sa suđenjem za ratne zločine.
Datum: Utorak, 09.05.2023.
Broj pregleda: 2177
Kategorija: Zanimljivosti
Autor: index.hr
IZVOR:
index.hr