Pedesetak mladih Mostaraca, okupljenih oko projekta američke neprofitne organizacija "Youth Bridge Global", izvelo je u subotu navečer predstavu Williama Shakespearea "Na Tri kralja ili kako hoćete".
Ovaj projekt pokrenuo je 2006. godine profesor američkog univerziteta Darmouth Andrew Garrod, koji u ljetnim mjesecima okuplja mlade Mostarce i s njima postavlja predstave glasovitog engleskog dramatičara.
2006. to je bila tragedija "Romeo i Julija", a slijedili su "San Ivanjske noći" (2007), "Mnogo vike ni za što" (2009), "Oluja" (2011) i "Kako vam drago" (2012).
Nakon sinoćnje premijere "Na Tri kralja ili kako hoćete", koja je odigrana pred prepunim gledalištem na sceni iza ruševne zgrade univerzitetske biblioteke, u nedjelju navečer u 21 sat slijedi reprize, a zatim predstava kreće na mini turneju.
Predstava će gostovati u Nikšiću 19. augusta, zatim Stocu 21. augusta, Banjoj Luci 23. augusta te na kraju u Sarajevu 24. augusta.
Na "Na Tri kralja ili kako hoćete" ima posebno mjesto u Shakespearovom kanonu. Ponekad je čak i zovu Shakespearovom "savršenom" komedijom. Od svoje prve produkcije u 1602. pa do danas, ova priča je očarala publike i čitatelje svojom sjajnom grupom osobenjaka, neočekivanom promjenom radnje koja uključuje i zamjenu identiteta, nedovoljno iskazanu ironiju, lirske stihove i brze duhovite odgovore.
U predstavi glume tridesetak glumaca, od 14 do 25 godina, koji su ranije imali malo ili nimalo pozorišnog iskustva. Protekla dva mjeseca s njima je radio Garrodov stručni tim od 11 ljudi iz SAD-a, Velike Britanije, Kanade i BiH.
Većina predstave izvodi se na službenim jezicima BiH, dok je zadržano oko 15 posto originalnog engleskog teksta.
Kako ističu u Youth Bridge Globalu, cilj projekta je pružiti priliku mladim ljudima, različitih etničkih pozadina, da zajedno provedu ljeto radeći na nečemu produktivnom, usput stvarajući sebi normalno okruženje u gradu opterećenom politikom i predrasudama.