KAKO SMRŠAVJETI UZ LEBRONOVU DIJETU Tako su kilograme istopili Megan Fox i Jessica Biel
Gotovo sedam kilograma u dva mjeseca izgubio je slavni košarkaš James LeBron promjenom svoje prehrane u kojoj je smanjio unos ugljikohidrata. Ubrzo je takva vrsta prehrane, s brzim načinom topljenja suvišnih kilograma, nazvana po njemu LeBronova dijeta.
No, takav pristup zapravo nije ništa novo. Prije dvije godine dr. Cate Shanahan pomogla je Los Angeles Lakersima da prehranu promijene iz one bogate ugljikohidratima na onu siromašnu ugljikohidratima te na taj način počnu sami sagorijevati masti. Točnije, njihova tijela tada koriste, umjesto ugljikohidrata, masti kao primarno gorivo. Tako se zadržava mišićna masa, a tope suvišni kilogrami i smanjuje težina.
Osim toga, takvom prehranom povećavamo energetske rezerve. Međutim, stručnjaci upozoravaju da na takvu prehranu treba prelaziti malim koracima tijekom mjesec dana.Osnovni su principi: dobivati 50 posto kalorija iz zdravih masti, 30 posto iz proteina i 20 posto iz zdravih ugljikohidrata, idealno - iz cijelog voća i povrća; zatim početi konzumirati zdrave masti - nižu razinu ugljikohidrata, a više masti. Nutricionistica Olja Martinić kaže da dijeta kojom iz prehrane izbacujemo ugljikohidrate nije novost. - Takva je prehrana vrlo popularna jer se kilogrami brzo tope i rezultati se brže vide. Ako se ne varam, to je tzv. sportska dijeta. No, s njom treba biti oprezan. Ona nije još dovoljno ispitana.
Iako nije uravnotežena, pruža osjećaj komfora: želudac je uvijek pun i dulje se osjećate siti. Kod zdravih ljudi takva prehrana ne može izazvati nikakve smetnje, ali ako imate bilo kakvih zdravstvenih problema, bolje ne. Nije dobra za dugoročno prakticiranje - objašnjava Olja Martinić.
S druge strane, nutricionist Nenad Bratković smatra da je to dijeta najbliža tzv. paleozonskoj dijeti.
- LeBron nije potpuno izbacio ugljikohidrate, nego je stavio naglasak na kvalitetne ugljikohidratne namirnice poput voća i povrća. Osim toga, stavio je naglasak i na kvalitetne izvore bjelančevina. U svoju je prehranu uključio više krtog mesa i ribe, možda soje i ostalih grahorica. On je samo smanjio udio te posve izbacio udio ugljikohidratnih namirnica s visokim glikemijskim indeksom, poput energetskih pločica, napitaka karakterističnih za američku prehranu, palačinki, sirupa, keksa, slatkiša... Sve one industrijski proizvedene namirnice bogate dodanim šećerima - ističe Bratković.
On, naime, surađuje s nekim američkim nutricionistima, educira se na stručnim znanstvenim skupovina i radi sa sportašima, pretežno košarkašima i nogometašima, pa objašnjava kako je LeBron zapravo promijenio ono glavno počelo sportske prehrane koje kaže: “Morate konzumirati najviše i puno ugljikohidrata, bez obzira na vrstu namirnica, jer oni podrazumijevaju i energiju”.
- Ne treba pretrpavati sportaše ugljikohidratima što je uvriježeno po sportskim restoranima. Tjestenina, krumpir i žitarice ne moraju biti baza njihove prehrane - objašnjava Bratković. Inače, paleo dijetu u Americi su isprobali mnogi celebrityji poput Ume Thurman, Kobe Bryanta, Jessice Biel te Matthewa McConaugheya.
Izbacite ugljikohidrate za 4 tjedna
Prvi tjedan: Doručak bez ugljikohidrata
Prvi tjedan ne brinite oko mijenjanja navika za ručak ili večeru. Samo neka vam doručak bude bez ugljikohidrata. Primjerice, razbijte dva jaja na ekstra djevičanskom maslinovu ulju i dodajte avokado ili hladnu piletinu koja vam je ostala od ručka prethodni dan. Odmah ćete osjetiti razliku u količini energije tijekom jutra.
Drugi tjedan: Zapakirajte si ručak za posao
Prije nego što počnete brinuti što ide u ručak, samo neka vam prijeđe u naviku da ručak pripremite doma i nosite ga sa sobom na posao. U restoranima i menzama često su porcije prilično velike te pune ugljikohidrata i prerađenih masnoća.
Treći tjedan: Smanjite ugljikohidrate u ručku
Pripremite salatu s piletinom, tunom ili drugim odreskom i dodajte tvrdo kuhana jaja, orahe, avokado i ekstra djevičansko maslinovo ulje.
Četvrti tjedan: Smanjite ugljikohidrate u večeri
Oduvijek ste htjeli ovako jesti: pečena, pržena panirana ili na žaru janjetina, piletina, riba ili neki odrezak, s obilnim umakom, ali uz pomoć povrća ili salate, možda nekog sira; desert od svježeg voća, ali preskočite rižu, kruh, tjesteninu i čips.