Dok nekima ne pada na pamet noć prije ispita provesti u zagušljivoj diskoteci uz društvo i alkohol koji teče ko voda, drugi prakticiraju upravo takav način opuštanja umjesto čvrstog sna i mira. Svjesni smo neoborive činjenice da je Mostar pun mladih i četvrtkom i petkom, usprkos tome što mnogi od njih imaju ranojutarnje obveze.
Ne treba nam nikakav liječnik da saznamo kakav utjecaj alkohol i neprespavana noć ima na koncentraciju, memoriju i izdržljivost. Uostalom, neki to već znaju iz vlastitog iskustva. Izlazak noć prije ispita ide često pod ruku sa roditeljskim prigovaranjem zbog navedenog čina i samopouzdanog stava glavnog aktera: „Mogu ja to“.
Predaja prije borbe i face s pijanke
Većina studenata sami znaju procijeniti koliko su naučili. Pojedinci nespremnost i tugu utapaju u alkoholu, a sutradan na ispit izlaze reda radi da vide kako izgledaju ispitna pitanja. Individualni pristup učenju i provođenju vremena noć prije ispita dovodi i do različitog (ne)poželjnog ishoda konačnog rezultata. Neki prekasno shvate da je sinoćnja odluka bila nerazumna te ih nervoza počne hvatati ko tinejdžericu koja čeka rezultate testa trudnoće. Ali, među masom studenta nađe se i dežurni zabavljač, koji tijekom čekanja ispita, prodaje priču nazočnima o tome kako je s pijanke došao ravno na faks. Doduše, i to ima pozitivnu stranu: opušta nazočne prijatelje-tremaše.
Uzalud vam mirna noć, ako gradivo nije spremno
Stručnjaci naglašavaju da ukoliko gradivo nije na vrijeme svladano, od noćnog nastavka učenja nema puno koristi. Međutim, ako puštanje mozga na pašu, nekima pomaže da smanje pritisak, a gradivo je zadovoljavajuće spremno, student se može prepustiti noćnom uživanju.
Iz vlastitog iskustva mogu reći, na prvoj godini je ova metoda funkcionirala, ali na zadnjoj je ipak vrijedila ona poznata rečenica: Nekad bilo, danas se pričalo!