Ako se zamislite kako ustvari nastaje poljubac, možda vam bude i malo ljigavo - ali samo možda. Znate li da se tokom jednom poljubca razmijeni 80 milona bakterija između dva partnera?
Ipak, sigurno se većina sjeća svog prvog poljupca, bilo da je ostao u lijepom ili negativnom sjećanju, bio je dio jedne romanse.
Prema novoj studiji, kako ko preferira ljubljenje, od 168 različitih kultura iz cijelog svijeta, 46 posto ljubi se na romantičan način. Studija je definitivno poništila vjerovanje da je romantična ljubljenje univerzalno, piše BBC.
"Studija je poništila vjerovanje da je romantično ljubljenje gotovo univerzalno ljudsko ponašanje", kaže vodeći autor William Jankowiak sa Sveučilišta u Nevadi.
"Ljubljenje kao ovo današnje izgleda kao prilično nedavni izum", kaže Rafael Wlodarski s Univerziteta u Oxfordu. On je istraživao i pokušavao da li se način ljubljenja kroz godine mijenjao.
Najstariji dokaz o tipu ljubljenja dolazi još od prije 3.500 godina, a ljubljenje je tada opisano kao udisanje duše jedno drugom.
Nasuprot tome, egipatski hijeroglifi Picture People pokazuju da su se samo usne spajale jedna na drugu.
A, kako životinje gledaju na ljubljenje
Naši najbliži srodnici, čimpanze također se ljube. Primatolog Frans de Waal s Emory University u Atlanti kaže da je vidio mnoge slučajeve kako se čimpanze ljube i grle nakon sukoba.
Za čimpanze, ljubljenje je oblik pomirenja. To je češće kod muškaraca nego žena. Drugim riječima, to nije romantična ponašanje.
Njihovi rođaci, bonobo, češće se ljube i pritom koriste jezik. Neke životinje ne ljube se, koriste rukovanje prilikom pomirenja ili jednostavno dodirnu lice jedno drugom.