Za usporedbu, ta je površina šest puta veće od površine Velike Britanije, piše Net.hr.
Peter Wadhams, profesor sa Sveučilišta u Cambridgeu, smatra da ćemo već ove godine u rujnu imati manje od milijun četvornih kilometara pod ledom, a moguće je da se morski led potpuno otopi. Ako se to ne dogodi ove godine, sljedeće sigurno hoće, smatra on.
Profesor Wadhams, koji je voditelj Grupe za fiziku polarnih oceana na Cambridgeu, kaže da su najnoviji podaci uglavnom premašili njegova “kontroverzna” predviđanja, koja je dao prije četiri godine.
“I dalje ostajem pri tome da arktički led i može nestati, odnosno, imati površinu manju od milijun četvornih kilometara u rujnu ove godine”, kaže.
“Čak i ako se led i ne povuče u potpunosti, vrlo je vjerojatno da će ovo biti rekordno niska godina. Uvjeren sam da će površina pod ledom biti manja od 3,4 milijuna četvornih kilometara, što je trenutačno najniža zabilježena površina pod ledom.
“Mislim da postoji razumna vjerojatnost da bi se mogao spustiti do milijun ove godine, a ako to neće biti ove godine, bit će sljedeće”, uvjeren je.
Većina preostalog leda unutar Arktičkog kruga bit će zarobljena između bezbroj otoka uz sjevernu obalu Kanade.
Posljednji put je Arktik bio bez leda prije oko 100.000 do 120.000 godina.
Brzo zatopljenje polarnih regija povezano je s ekstremnim vremenskim događajima, kao što su “cikloni-bombe”, poplave u Velikoj Britaniji i tornada u SAD-u koji udaraju izvan sezone tornada.
I sjeverna je obala Rusije bez morskog leda, koji obično odvaja vodu koja se nalazi ispod i tako je zadržava hladnom. Leda nema više od godinu dana, zbog čega je more znatno toplije nego prije.
Cijeli članak pročitajte ovdje.