Bruksizam, odnosno škripanje zubima, nije samo neugodno za onoga ko dijeli krevet s vama, već može uzrokovati i određene zdravstvene probleme, jer dok škripite, koristite jaču silu nego kod običnog žvakanja, kažu stručnjaci.
Postoje dvije vrste bruksizma, prvi uključuje pokrete donje čeljusti i to može biti prilično glasno, dok se drugi odnosi na stiskanje zuba kod kojih nema pokreta donje čeljusti pa je nečujno.
"Nekad se vjerovalo da bruksizam uzrokuje nepodudarnost gornjeg i donjeg zubnog luka, ali novija istraživanja pokazuju da je bruksizam zapravo psihogeno uvjetovan i uzrokuju ga naše unutarnje tegobe poput prevelikog stresa, napetosti i anksioznosti kojima smo često izloženi u modernom, ubrzanom tempu života i rada", pojašnjavaju članovi Esthetic Dental Centra.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Naglašavaju da veliku ulogu ima i genetika koja je uzrok škripanja zubima u 40-60 posto slučajeva. Škripanje zubima dva puta je češće kod pušača, nego kod nepušača, a uzroci mogu biti i lijekovi, upotreba droga i ispijanje alkohola.
Bruksizam uzrokuje prekomjerno trošenje i pucanje zuba, bolove u zubima, čeljusti, čeljusnim zglobovima i glavobolje.