Svijet oko nas prepun je genijalnih ideja koje, na žalost, funkcioniraju samo na papiru. Kada se pokušaju provesti u djelo, mnoge od njih potpuno zakažu.
Etanol kao gorivo.
Američki kongres u velikom je zanosu najavio etanol kao alternativu fosilnim gorivima, no ubrzo se pokazalo da postoje brojne komplikacije koje na kraju etanol ne čine baš učinkovitim. Kao prvo, izgubljena su preko 2,5 milijuna hektara zaštićene zemlje, samo u SAD-u, no postoje i globalne posljedice.
Povećana potrošnja kukuruza u ove svrhe povećala je cijene prehrambenih proizvoda na globalnom tržištu, a još nije jasno smanjuje li proizvodnja etanola emitiranje stakleničkih plinova ili je naprosto neučinkovita.
Kvinoja
Ovaj je prehrambeni proizvod postao popularan u SAD-u i Europi kao ukusna, zdrava i bezglutenska alternativa žitaricama. No, popularnost je povećala cijenu, što se jako negativno odrazilo na siromašne stanovnike Bolivije i Perua koji ovise o ovom usjevu.
Azbest
Iako je bio učinkovit u sprečavanju požara u školama, domovima i tvornicama, kasnije se pokazalo da tvari od kojih se azbest proizvodi mogu izazvati rak i druge smortonosne bolesti. Procjenjuje se da će izloženost azbestu uzrokovati oko pola milijuna smrti do 2040. godine, i to samo u SAD-u.
Olestra
Aditiv koji je krajem '90-ih najavljen kao revolucionarno sredstvo koja će srezati masnoću grickalica pokazalo se kao nezdrava tvar koja sprečava apsorpciju vitamina, a može uzrokovati grčeve, nadutost i poremećaje probave.
Automobilske gume kao umjetni greben
1970-ih netko je došao na suludu ideju da će odlaganje oko 2 milijuna automobilskih guma na morsko dno uz obalu Floride doprinijeti biološkoj raznolikosti i pružiti siguran dom flori i fauni. Gume su trebale postati umjetni koraljni greben, no biljkama i životinjama se nisu svidjele, a učestale oluje i uragani proširili su gume po zaljevima, prirodnim koraljnim grebenima i obali.
Vjetroelektrane
U usporedbi s fosilnim gorivima, vjetroelektrane imaju mnogo pozitivnih strana. Čista energija, ušteda i ekonomičnost općenito samo su neke od njih. No, negativne strane koje nitko nije predvidio uključuju bacanje sjene koja može uzrokovati epileptične napade kod onih osjetljivih na takve svjetlosne pojave, a u drugih 'samo' glavobolje i depresiju. Vjetroelektrane su odgovorne i za smrt tisuća ptica i šišmiša godišnje.
Facebook
I dok ova gigantska društvena mreža pronalazi sve više načina kako 'povezati' ljude, istraživanja pokazuju da je Facebook za neke ljude upravo ono što ih čini nezadovoljnijima, usamljenijima i baca ih u depresiju.
Recikliranje
Većina će se složiti s time da je recikliranje pozitivno, no postoje i stručnjaci koji tvrde da je ova praksa neučinkovita te da stvara više stakleničkih plinova nego da se otpad jednostavno baci u smeće. Ipak, recikliranje je 2010. samo u SAD-u poštedjelo odlagališta otpada oko 85 milijuna tona kućnog otpada.
Pisoari bez vode
Iako je posve jasno da je ovakva vrsta pisoara vrlo štedljiva, poznato je i da urin korodira i začepljuje bakrene cijevi. Zbog toga su s vremenom moguća puknuća cijevi i izljevi urina.