Crna ili bijela sangria u Španjolskoj i Portugalu poslužuje se dobro ohlađena u velikim vrčevima s obiljem sezonskog voća. Od davnina se koristi kao afrodizijak.
Vino, narezano voće, limunov sok, liker i šećer glavni su sastojci omiljenoga latino-koktela. Sangria je voćno vino podrijetlom iz Španjolske i Portugala, a ime je dobila od španjolske riječi “sangre”, što znači “krv”, zbog crvene boje koja simbolizira strast, zdravlje i vitalnost. Mješavina vina i voća od davnina se koristila kao afrodizijak za buđenje libida. Osim uobičajenoga crnog vina može se koristiti i bijelo.
- Potrebna je litra vina, na primjer crnog, cabernet sauvignona ili merlota. Na to se dodaje čaša stopostotnoga voćnog soka prema želji, limunova ili narančina, te kriške naranče i jabuke - objašnjava Marčela Kolman (35), vlasnica španjolskog tapas bara Mio Corazon u kojem služi sangriju na četiri načina.
Vrste koktela ovise o predjelu uz koja se pripremaju i raznolikom voću koje se koristi. U mediteranskim krajevima recept najčešće sadrži kivi i mango. U središnjoj Europi se koriste maline i kupine, a na sjeveru kandirano voće. Najčešći dodatak ipak su naranča, jabuka i limunov sok. U sangriju možete staviti i smokve, marelice, trešnje, lubenicu, narezane jagode, breskve, kriške kivija, šaku borovnica i malina. Okus će obogatiti i čašica džina, ruma, votke ili limetina soka.
- Prema želji, sangriji možete dodati ruma ili brendija, a želite li da se piće zapjeni, dodajte čašu mineralne vode.
Pustite je da se hladi preko noći kako bi se sastojci proželi, a ako je odmah poslužujete, uzmite rashlađeno vino te poslužite sangriju uz dodatak leda. Imajte na umu da u hladnjaku može stajati do tri dana - savjetuje Marčela Kolman.
Vodoo sangria sa sladoledom
U zagrebačkom tapas baru Mio Corazon kod Marčele Kolman poslužuje se i voodoo sangria sa sladoledom te ukrašena voćnim preljevom. Kako bi bile što efektnije, poslužuju sangrije u malim staklenkama sa slamkom.
Lijepa i superukusna
Poslužite sangriju dobro ohlađenu te ukrasite listićima metvice i ploškama agruma.
Bijela sangria
Sastojci: 3 jabuke, 1/4 dinje, 5 naranči, 3 limuna, l bijelog vina, 30 dag šećera
Priprema: Narežite jabuke (neoguljene) i dinju na kockice, limun i naranču iscijedite, dodajte bijelo vino te uspite šećera. Promiješajte i stavite neka se hladi u hladnjaku najmanje tri sata. Poslužite hladno.
Sangria od šumskog voća
Sastojci: 30 dag kupina, 30 dag malina, 30 dag ribizla, korijen đumbira, l crnog vina, 30 dag šećera, 3 limuna
Priprema: Kupine, maline i ribizle očistite te prelijte litrom vina i pospite šećerom. Iscijedite limun pa dodajte u mješavinu. Ogulite đumbir, naribajte ga pa umiješajte i ohladite.