Da bismo naučili nešto potrebne su nam dvije vrste već usvojenog znanja, a ono se odnosi na znanje predmeta poput matematike i povijesti i znanja koje obuhvaća shvaćanje sistema po kojem učimo određene predmete.
S obzirom da mnogi nisu upoznati s tehnikama učenja, uspjeh u životu odnosi se na savladavanje tih vještina. “Profesori i roditelji dobri su u prenošenju znanja po pitanju matematike, povijesti i informacija poput imena, datuma, brojeva i činjenica. Prenošenje tehnika učenja često može biti i promašaj”, tvrdi psihologinja Annie Murphy Paul kako prenosi Business Insider.
Stručnjaci za obrazovanje otkrili su da učenici koji postižu loše rezultate imaju značajan deficit u shvaćanju kognitivnih strategija koje dopuštaju ljudima da savladaju sistem učenja i zbog toga ne znaju kako učenje zapravo funkcionira.
Henry Roediger i Mark McDaniel, psiholozi na washingtonskom Sveučilištu St. Louis i suautori knjige “Make It Stick: The Science Of Successful Learning” tvrde da tehnika učenja obuhvaća mnoge teorije i našu intuiciju.
Autori knjige navode da kada nam je teško učiti, da tada tek učimo najbolje. Kako bismo to iskoristili važno je da se natjeramo na prisjećanje činjenica koje učimo. Malene kartice na koje ćemo zapisivati te činjenice će nam najbolje pomoći u tome da ih se prisjetimo.
Kada nešto čitate i imate osjećaj da vam je gradivo lagano, tada počnete smatrati da ćete lako nešto zapamtiti. U velikom broju slučajeva događa se da nešto pročitamo, a zatim to zaboravimo jer nam je nešto drugo zaokupilo misli. Dobro je da ono što pročitamo pokušamo ponoviti i prepričati.
“Što više možete objasniti o novom načinu učenja koje je povezano s vašim prijašnjim znanjem, stvoriti će se veći doseg vašeg novog načina učenja. Ako stvorite što više veza u gradivu to će vam pomoći da ga se kasnije prisjetite”, navode autori knjige.
U istraživanju Poslovne škole Sveučilišta Harvrad, zaposlenici koji su radili u pozivnom centru 22.8 posto bolje su obavljali svoj posao od kontrolne grupe nakon što su proveli 15 minuta osvrčući se na svoj rad na kraju dana.
“Kada se ljudi moraju osvrnuti na obavljen posao oni tada povećavaju vlastitu efikasnost. Osobe se osjećaju samopouzdanije kada postignu svoje ciljeve. Rezultat toga je da ulažu više u ono što rade i što uče”, navodi profesorica Francesca Gino.